Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

ABD elçisi İran’ın zenginleştirme planını durdurdu

  • Listed: 11 Ekim 2017 09:00

Description

Susan Rice’in yorumları, İran’ın nükleer şefinin BM eleştirilerinin ülkeyi aşırı iddialı uranyum zenginleştirme planlarını ilan ederek misillemeye ittiğiyle ilgili sözlerine tepki olarak geldi.
Rice, Birleşmiş Milletler karargahındaki gazetecilere verdiği demeçte, “İran’ın, doğru ve uygulanabilir olması halinde, İran’ı uluslararası toplumdan tamamen yersiz ve ek olarak tamamen uygunsuz olarak inşa etmeyi planladıklarını” söylediler.
İran’ın başkan yardımcılarından Aki Akbar Salehi, İran’ın bu hareketi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na verilen cevapta ülkenin yeni ortaya çıkardığı uranyum zenginleştirme tesisinin inşaatını durdurması yönündeki taleplerine yönelik olarak devlet radyosuna yaptığı açıklamada bulundu.
Pazar günü, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve bakanlar Kurulu, nükleer yakıt üretmek için 10 ölçekli endüstriyel ölçekli uranyum zenginleştirme tesisi kurma planlarını onayladı.
ABD ve müttefikleri, tesislerin aynı zamanda bir nükleer silah malzemesi üretebileceğinden ve İran’ın zenginleştirme programından derhal bir duruşma yapmaları çağrısında bulundularından korkuyor.
İran ve BM’deki en üst düzey yetkili birlikler, İran’ın zenginleştirilmiş uranyumunu yurtdışına göndermesi için BM tarafından taslak olarak hazırlanan bir öneri üzerinde kilitlendi. ABD ve diğer Batılı güçler, önerinin en azından geçici olarak Tahran’ı bir nükleer bomba geliştiremeyecek şekilde bırakacağını ileri sürdü.
ABD elçisi Rice, yaptırımları ve teşvikleri destekleyen Obama yönetiminin, BM Güvenlik Konseyi’nin bütün zenginleştirmeyi dondurması yönündeki taleplerini reddetmesi nedeniyle İran’a karşı ek uluslararası yaptırımlar yakında başlatmaya başlayabileceğini belirtti.
Rice, “İran, bu aşamada nişan hattındaki teklifleri almaya hazır ve istekli olmadığını gösteren seçenekler ürettiğinden, baskıya daha fazla ağırlık vereceğiz” dedi. “Zaman kısadır ve çift yönlü politikanın uygulanması konusunda ciddi anlam taşıyoruz” diye belirtti.
Rice, Başkan Obama’nın teklifinin Tahran’ın Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi – ABD, Çin, İngiltere, Fransa ve Rusya – artı Almanya’nın da aralarında bulunduğu zenginleştirmeyi askıya alma yönündeki teşvikleri değerlendirmek için yıl sonuna kadar hala durduğunu söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner Pazartesi günü Paris’te Fransa RTL radyosunda “İran’ın son derece tehlikeli bir oyun oynadığını” söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.