Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Afgan lider Kabine listesini revize etti

  • Listed: 10 Ekim 2017 04:25

Description

Geçtiğimiz hafta, 24 aday arasından seçilen 17 ülkeden 17’sinin reddine karar verilen Karzai, ikinci dönem görevde kalma çabalarından dolayı sekiz yıldan fazla bir süredir savaşa muhtaç bir ülkede yapılması gereken reformlara odaklanabildi.
ABD ve diğer donör ülkeler Karzai’ye, özellikle 28 Ocak’ta Londra’da gerçekleşecek olan Afganistan konulu bir uluslararası konferansta toplanmak üzere yönetimini kurmak için baskı yapıyorlar.
İkinci genel başkan yardımcısı Karim Haliliç, ilk kez reddedilenlerin yerine 15 kişi olmak üzere 16 bakan adayı ve aralarında Karzai’nin uzun süredir milli güvenlik danışmanı olan dışişleri bakanlığı genel başkanı Zalmay Rasoul’u seçeceğini açıkladı. Bu görev ilk başvurusunun parçası değildi.
O ilk seçimde reddedilen şu an su ve enerji bakanı olan rezil bir savaş ağası olan İsmail Han’ın yerine isimler göndermedi. Ayrıca telekomünikasyon için bir isim de vermedi. O, bu portföylerin adaylarının yakında açıklanacağını söyledi.
Halil, “Bütün milletvekillerinin ülkenin ulusal çıkarlarını, ülkenin mevcut durumunu ve Afgan halkının arzularını düşündüklerini ve iyi kararlar vermelerini rica ediyorum” diye konuşan Khalili, isimlerini parlamentoda okudu.
Bazı siyasi analistler, Karzai’nin farklı pozisyonlar için reddedilen adayların isimlerini tekrar sunmasını bekliyordu; ancak bugün ilan edilen tüm adaylar ilk listede yer almadı.
Karzai’nin yurtiçinde ve yurtdışındaki güvenilirliği, dolandırıcılık uğruna başkanlık seçimleriyle Ağustos ayında sarsıldı. Kabine adaylarına ilk oylamada milletvekilleri, savaş ağalarının etkisi altında olduklarına inanan ve niteliksiz kabul edilen diğer adayları Karzai’nin siyasi kuklaları olarak gören adayları reddetti.
Parlamento, 2 Ocak oylamasında savunma, içişleri, finans ve tarımın ana portfolyolarındaki görevdeki tutumunu onayladı. Bütün bunlar, Afganistan’a asker ve yardım sağlayan ülkeler tarafından tercih edildi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.