Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Benedikt savaş döneminde Papa’yı kovaladı

  • Listed: 10 Ekim 2017 15:00

Description

Her iki taraf da, diasporada yaşayan en eski Yahudi cemaatin yerini ziyaret etmesinin Benedict’in “her yanlış anlayış ve önyargı” dediği şeyin üstesinden gelmek için bir fırsat olduğunu söyledi.
Alman doğumlu Benedict, 1943’te Roma Yahudilerinin Naziler tarafından toplandığı ve bir başka çocuğun Filistinlilerin saldırısına maruz kaldıkları bir cinayetin damgalandığı bir plakta durdukça, Yahudi cemaatinin trajik tarihinin işaretleri bol miktarda bulunuyordu 1982’de sinagogda teröristler.
Benedikt, selefi Pius XII’yi eleştirmenlere karşı savunarak izleyicilere Vatikan’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudileri Nazilerden kurtarmak için sessizce çalıştığını söyledi.
Pek çok Yahudi, Benedikt’e, Pius’u kutsal saygınlığa itti. Savaş zamanı Pope, Yahudileri Holokost’tan korumak için yeterince şey yapmadı. Vatikan, Pius’un Yahudi hayatını kurtarmak için sahne altı diplomasisinin kullandığını savundu.
Benediktçe Pius’dan bahsetmese de, Benedikt, Yahudi liderlere Viyana’nın “genellikle gizli ve gizli bir şekilde yardım sağladığını” söylemişti.
Benedikt, Katoliklerin “soykırımı Roma’ya kadar ulaştı” diyen Yahudileri kurtarmak için cesaretle davrandıklarını söyledi.
Papa, babası İtalyan rahibeler tarafından bir Floransa manastırında kurtarıldığında büyükbabaları Auschwitz’de öldürülen Yahudi Topluluk Başkanı Riccardo Pacifici’nin Pius’u eleştirmesinden kısa bir süre sonra konuştu. Bay Pacifici, İtalyan Katoliklerinin Yahudileri kurtarmak için çalıştığını söyledi ancak Pius’un “sessizliği” hala başarısız bir eylem olarak “acıyor” dedi.
Baş Haham Riccardo Di Segni daha sonra dolu sinagogda “insanın sessizliği … yargıdan kaçmadı” dedi.
Vatikan’ın Yahudilerle Vatikan arasındaki ilişkiler 1939’dan 1958’e kadar papa olan Pius için zaman zaman gerginlik taşıyordu. Benedikt’in geçtiğimiz ay Pius’un “kahramanca erdemlerini” bildiren bir kararname yayınlamasının ardından bu gerginlikler yeniden ortaya çıktı, önemli bir adım Olgunlaşma öncesi son resmi aşamada olan yalınlaştırmadan önce. Papa’ya gönderilen açık bir mektupta, Roma’nın Holokost kurtulanları da “bir şey yapmış olabileceklerin suskunluğu hayatımızı damgaladı” diyerek Pius’a atıfta bulundu.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.