Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Brown, Irak savaş güçlerimizi hayati kitleye kaptırdı, Hoon da

  • Listed: 10 Ekim 2017 18:25

Description

Eski Savunma Sekreteri Geoff Hoon, dün yapılan soruşturma sonucunda, Bay Brown’un Şansölye olarak Hazine, Irak’taki çatışmalardan önceki yıllarda askeri birime düzenli olarak para ulaşamadığını ve daha sonra istilayı takiben bütçelerini düşürdüğünü söyledi.
Soruşturma kapsamında, Afganistan’daki mevcut çatışmada kullanılabilecek ek helikopterler de dahil olmak üzere hayati yeni teçhizata ilişkin siparişlerin Hazine’nin maliyet düşürme önlemlerinin bir sonucu olarak iptal edilmesi gerektiğini söyledi. “Sanırım şu ana kadar bu bütçeyi harcamamız gerektiğini düşündüğümüz şekilde harcamıştık, o halde şu helikopterler muhtemelen her an hizmete giriyor” dedi.
Bay Hoon, savunma bütçesi sıkıntısı nedeniyle askerleri ABD’nin liderliğindeki işgale doğru botlar veya çöl yorgunlukları olmadan katılmaya zorladı.
Ve tartışmalı İşçi Partisi milletvekili soruşturma Mr Brown’ın kuruş sıkma Afganistan’da daha fazla askerin öldürülmesine yol açabilir söyledi. Yedi yıl önce savunma harcamasının birliklerin Snatch Land Rover devriye araçları kullanmaya zorlayan bir helikopter sıkıntısı yarattığını belirtti.

    Taliban’ın ölümcül yol kenarındaki bombalarına karşı hiçbir koruma sağlamadığı için genellikle eleştiriliyor.
Bay Hoon, 2003 ihtilafını takiben Hazine’den ekstra para talebinde bulunmakla birlikte, Başbakan tarafından reddedildiğini iddia etti.
Dün gece, Gölge Savunma Sekreteri Liam Fox, Bay Brown’u Kuvvetlere “mali bir handikap” vermesini suçladı. Lib Dem dışişleri sözcüsü Edward Davey, yaz mevsimine kadar kanıt sunmak zorunda kalmayan Bay Brown’un ülkedeki sandık başına gitmeden önceki soruşturma sırasında ortaya çıkmasının önemli olduğunu söyledi.
“Gordon Brown’un parmak izlerini bir kez daha görebiliriz, ancak adamın kendisinden hiçbir iz yok” dedi.

    Soruşturmaya delil sunmak için ilk eski Bakanı olan Bay Hoon, PM’yi devirmek için başarısız bir teklif hazırlamasından sadece birkaç hafta sonra çıktı.
Soruşturma ayrıca dün Lord Goldsmith, sonra da BM genel sekreteri, 2002 yılında BM destek olmadan savaşa gideceklerini uyarıda bulunan bir mektupta yasa dışı olduğunu açıkladı. Lord Goldsmith, savaşın kendini savunma gerekçesiyle haklı çıkarılacağını düşünmediğini söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.