Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Brüksel fazla mesai yasağı £ 12 milyara mal olabilir

  • Listed: 10 Ekim 2017 14:20

Description

İngiltere’ye yılda neredeyse 120 milyar avroya mal olabilecek bir harekette, Avrupa Komisyonu Çalışma Süresi Direktifi’nden çıkma kararını almayı düşünüyor.
Bu, üç milyondan fazla İngiliz işçiyi, çalışma haftalarını sınırlandırmak için mevzuattan muaf tutulmaya zorlayacaktı.
Direktif, İngiliz işletmelerine yılda yaklaşık 4 milyar avroluk bir maliyete neden oluyor ancak eleştirmenler, bu talebin kaldırılması durumunda tasarı “çatıda geçebilir” diye uyardı.
Gölge Dışişleri Sekreteri William Hague, “Devre red kararının korunması hayati önem taşıyor ve AB’nin kırmızı teypinin kendisine ne yaptığı zararın umurumda değillerse imtiyazlı olmamalı” dedi.
İş dünyası liderlerine ve birliklerine gönderilen bir danışma belgesinde Avrupa Komisyonu, direktifin sağlık ve emniyetin itici faktör olduğunu gerekçe göstererek “açıkça yetersiz” olduğunu belirtti.
Bununla birlikte, NHS personeli, AB kısıtlamaları nedeniyle hastaların hayatlarının tehlikeye düştüğü konusunda uyarıyor. Geçen yılın ağustos ayında, İngiltere’deki küçük doktorlar ve cerrahlar direktif altına alındı.

    Bakanlar bu değişikliği hastanın güvenliğini artırmak için selamladılar, çünkü daha az bitkin doktor anlamına geliyordu, ancak cerrahlar karmaşık uzmanlıklarını kısıtlı bir zamana hakim olmak çok zor olan bu hareketi durdurdu. Hemşirelerin yarısı Hemşirelik Times gazetesinin yaptığı bir ankette, hastaların sıkıntı çektiğini düşündüklerini söyledi çünkü temel bakım yapacak vakitleri çok azdı.
Bay Hague ekledi: “AB yasalarından kalıcı olarak çıkma kararı almak suretiyle NHS ve diğer kamu hizmetlerimiz için mümkün olan en güçlü güvenceye sahip olmamız gerekiyor.”
Açık Avrupa’nın baskısı altında olan Stephen Booth, İngiltere’nin sosyal mevzuatın kontrolünü ele geçirmesi gerektiğini söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.