Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

California deprem hasarını yumuşatıyor

  • Listed: 10 Ekim 2017 06:35

Description

Ferndale’nin batısındaki Pasifik Okyanusu’nda toplanan cumartesi öğleden sonra temblor, yalnızca sınırlı yapısal hasar ve birkaç saatlik elektrik kesilmesine neden oldu. Yaşlı bir mağdurun kırık kalça haricinde büyük yaralanmalarla ilgili raporu yoktu.
Eureka şehir yangın şefi Eric Smith, Eureka’daki hasarın bir ön tahmini 12.5 milyon dolara ulaştı ancak il genelinde değerlendirme yapıldı.
Yetkililer, Eureka’nın Bayshore Alışveriş Merkezi’ne girişlerin mühendisler tarafından hasar için incelendiğinde, bölgedeki köprülerin eğilmiş raylarla karşılaştıkları ve yerel depoların, şişelerin ve kavanozların raflardan uçup dağılmış dağınık koridorlar bildirdiğini söyledi.
Yetkililer, ajansların ve sakinlerin depreme hazır olduklarını, yeryüzündeki planların ve ağır şeyleri duvarlara asmamak gibi güvenlik önlemleri konusunda farkındalık yarattığını ve bunun imha ve paniğe mani olmaya ve toparlanmayı hızlandırmaya yardım ettiğini söyledi.
Humboldt İlçesi sözcüsü Phil Smith-Hanes şunları söyledi: “Sanırım bazılarını buna hazırlıklı olmaya özendirebiliriz, bu alandaki millet deprem bölgesinde yaşıyor.”
Deprem, denizde, okyanustan derinlerde ve kentsel alanlardan uzakta – bölgede büyük bir felaket olabilecekleri nispeten yara almamasına yardımcı oldu.
Benzer büyüklükte bir deprem – 6.7 büyüklüğünde – 72 kişi öldü ve 1994 yılında Los Angeles bölgesinde 25 milyar dolar zarar verdi.
ABD Jeoloji Araştırması’yla ilgili bir deprem analisti, depremlerin tahmin edilebileceğini ancak bir serinin genelde en büyük titreme ile başlayıp daha sonra boyut ve sıklığa duyarlı olacağını söyledi.
Pazar gününün erken saatlerinden beri hiç rapor edilmemiş olmasına rağmen, bölgedeki bazı artçı sarsıntılar 4.1’e kadar büyüklüğe ulaştı. USGS sözcüsü Don Blakeman, “Neredeyse daima bu örüntüyü nerden buluyoruz” dedi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.