Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Climategate’in patronu kilit verileri gizleyerek kuralları nasıl kırdı?

  • Listed: 11 Ekim 2017 06:10

Description

Bilgi Edinme Vekillinin Yardımcısı Graham Smith, East Anglia Üniversitesi’nin iklim araştırma biriminin direktörü olan – 13 milyon pound parayla finanse edilen – direktör profesörü Phil Jones’un, çalışma arkadaşlarının bilgi özgürlüğünü engellemek için çalışmalarını ayrıntılarıyla anlatmak için bir araya geldiğini söyledi.
Diğer bilim insanlarına başvurularından vazgeçmelerini istemek için yalvaran e-postalar, taleplerin “olması gerektiği gibi ele alınmadığını” gösterdiğini belirtti.
Üniversite, ihlaller için sınırsız bir para cezası ile karşı karşıya kalmış olabilir, ancak bir kaçamak yüzünden kaçabilirdi. Suçlar yaşandıktan bu yana altı aydan fazla zaman geçti ve cezalar için süre sınırı var.
Dün gece istifa çağrıları askıya alındığında Profesör Jones’un bağımsız bir incelemenin sonuçlanmasını beklediğini söyleyerek reddetti. Profesör geçici olarak incelemenin sonucunu beklerken birim başkanlığını bıraktı.

    İklim Araştırması Birimi, Çevre Dairesi ve Ticaret Bürosu da dahil olmak üzere kamu kurumlarından 20 yıl boyunca 13.7 milyon dolar hibeyi elde etti.
AB Parlamentosu iklim değişikliği komitesinde yer alan muhafazakar NATO Roger Helmer, Bilgi Komiseri kararının Professor Jones’un istifası gerektiği anlamına geldiğini söyledi.
“Bu karar, birlik başkanı olarak görevini tamamen baltaladı” dedi. “Bilim, açık soruşturma ve meydan okuma ile ilgilidir. Verileri gizlemek için başkalarıyla komplo kurduysa, bir sürü soru üzerine yalvarır. İstifa etmeli. ”
İklim değişikliği araştırması uzmanı Richard North, “Profesör Jones, ünitesini finanse etme ihtiyacı nedeniyle açıkça motive ediyor. Birim küresel ısınmayı bulmak için kurulmuşsa, olmadığını gösteren verileri serbest bırakmak için ölüm falan olacaktır.

    “Bunun gibi araştırmalar, hükümetin finanse ettiği sos trenlerinden ayrılmalıdır, aksi takdirde bir sonraki hibe için bir gözle görülecek ve asla nesnel olmayacak” Profesör Jones geçen Kasım ayında bilgisayar korsanlarının yayınladığı “iklim kapısı” tartışmalarına kaptırıldı Kendisi ve meslektaşları, iklim değişikliğinin insan tarafından yapıldığı ve doğal olmadığı teorisini desteklemek için verileri manipüle ettiğini gösteren belgeler.
Bilgi Komisyon Üyesi tarafından görülen kanıtlar arasında, Professor Jones’tan, küresel ısınma kuşkusu Steve McIntyre tarafından yayınlanan bir internet blogu olan Climate Audit’ten bilgi istemekle ilgili bir dizi mesaj vardı.
2008’de gönderilen bir e-postada profesör, üniversiteyi bilgi taleplerini reddetmeye nasıl ikna ettiğini ortaya koyuyor.

    Bir başka deyişle, bir meslektaşından önemli bir BM raporuna yapılan katkıları tartışan e-postaları silmesini istiyor.
Üçüncüsü, bilgi isteklerini engellemeye karşı onu uyarmaya yönelik girişimlerini ortaya koyuyor.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.