Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Clinton, Haiti yardım çabalarını hedefliyor

  • Listed: 10 Ekim 2017 12:50

Description

Beyaz Saray’da Başkan Barack Obama, Haiti için özel bağış toplama çabalarına öncülük etmeyi kabul eden iki eski cumhurbaşkanıyla – George Bush ve Bill Clinton – Oval Ofis toplantısı düzenledi.
Hillary Clinton, Red Cross’un 45 bin ila 50 bin insanı öldürdüğü tahmin edilen Salı günü yaşanan yıkıcı depremden bu yana Haiti’yi ziyaret eden en üst düzey ABD’li yetkili olacak.
Beyaz Saray, Obama’nın kendisini ziyaret etmek için acil bir planı olmadığını söyledi.
Obama, Haiti Cumhurbaşkanı Rene Preval ile Cuma günü yaptığı konuşmada, önceki girişimlerin iletişimle müdahale nedeniyle başarısızlığa uğradığını ve ABD’nin acil arama-kurtarma çabasıyla ve nihai yeniden inşa için onunla birlikte olacağını taahhüt ettiğini söyledi.
Cuma günkü yönetim, ilk kurtarma çabalarının sınırlarını da kabul etti ve su ve diğer gerekli gereçlerin tesliminde hızlı bir hızlanma sözü verdi.
Beyaz Saray’ın ABD kurtarma çabasının koordinatörü olarak görev yapan Dr Rajiv Shah, Cuma günü Dışişleri Bakanlığındaki gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin çabalarının odağı hâlâ sıkışıp kalan kurtarılan kişilerin iyileştirilmesine yönelik olduğunu söyledi.
Bayan Clinton’a Haiti’ye eşlik edecek olan Shah, yardım malzemelerinin önümüzdeki birkaç gün içinde daha rahat akmaya başlayacağını belirtti. Etkilenen iki milyon Haiti’yi birkaç ay boyunca besleyebilecek kadar 48 milyon dolar (29.5 milyon £) tutarında yiyecek yardımı yapmıştı. Ayrıca, 10 bin litre su kaplarının yakında orada olacağını söyledi. Ancak kendisi ve başkaları, ABD’nin yardım sunma kabiliyeti üzerindeki fiziksel ve lojistik sınırları da vurguladı.
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü PJ Crowley, büyük engeli, başkent Port-au-Prince’teki ana limanı geniş bir hasar nedeniyle kullanamamasından kaynaklandığını söyledi. Ayrıca, yiyecek ve diğer malzemelerin gönderilmesini sağlayacak tek bir havaalanı da var.
Crowley, Cuma günü uçak gemisi USS Carl Vinson’un 19 helikopterle birlikte gemiye gelmesinin aniden “ikinci bir havaalanı” na sahip olduğu gibi olduğunu söyledi. Helikopterler hemen su ve diğer malzemeleri Haiti’ye taşımaya başladılar.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.