Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Detroit uçak bombası: Downing Street, Beyaz Saray’ın çatlak önerilerini yalanladı

  • Listed: 9 Ekim 2017 23:45

Description

Gordon Brown sözcüsü dün Detroit uçak bombası zanlısı Ömer Faruk Abdulmutallab hakkındaki istihbaratın ABD’ye teslim edildiğini açıklamasının ardından ilişkilerin “mükemmel” kaldığına ısrar etti.
Konuya ilişkin bugün yapılan açıklamada, sözcüsü “Birleşik Krallık’ın ABD’ye herhangi bir işlem yapmadığı herhangi bir bilgi verdiğini kesinlikle önermiyoruz” dedi.
Başbakan sözcüsü dün sabah düzenlenen resmi bir brifingde İngiltere’nin Abdulmutallab’ın Londra’daki bir öğrenci olduğu sırada radikal İslamcılarla temas kurmaya çalıştığını bildiğini söyledi.
Şüphelinin adı daha sonra, Amerikan istihbaratıyla paylaşılan bilinen aşırılıkçılarla temasa geçme girişimlerinde bulunduğu düşünülen bir dosyaya dahil edildi.

    Bununla birlikte, Abdulmutallab Ekim 2008’de İngiltere’den ayrılıncaya kadar radikalleştiğini düşünmediğinden, belirli bir risk olarak seçilmedi.
Ancak bugün Beyaz Saray’ın, ABD ajansları üzerine neden Abdulmutallab’ı tanımadıklarını açıklamak için daha fazla baskı yapan açıklama ile öfkelendirilebileceği yönünde haberler yer aldı.
Brown’un gazetecilere verdiği başka bir düzenli brifingde bugün, “Bize karşı karşıya olduğumuz olası tehditlerin ortak bir resmini oluşturabilmemiz için ABD ile rutin olarak iki yönlü büyük istihbarat değişimi yapıyoruz” dedi.

    “Detroit olayından bu yana Amerikalı meslektaşlarımızla yakın işbirliği içinde olan istihbarat ajansları, bu durumda şüphelinin daha kapsamlı bir resmini oluşturdu.
“Her zamanki gibi bu bilgi de uygun bir şekilde paylaşıldı.
“Birleşik Krallık’ın üzerinde hareket etmediği herhangi bir bilgiyi ABD’ye geçtiğine dair kesinlikle hiçbir öneri yok.
“ABD ile terörle mücadele konularında çok yakından çalışıyoruz ve açıkçası Başbakan’ın Beyaz Saray ve Downing Caddesi yetkilileri gibi Başkan Obama ile mükemmel bir ilişki içinde olduğunu söylemeye gerek yok.

    “Umarım anlarsınız, bu noktada istihbarat konularıyla ilgili daha fazla yorum yapmam uygun olmayacaktır.
sahne.”
Sözcü, ABD’ye daha önce hangi bilgilerin gönderildiğini ve 25 Aralık olayını sonradan nelerin iletildiğini ayrıntılı olarak açıklamayı reddetti.
Beyaz Saray’ın son 24 saat içinde 10. sayı ile temasa geçip geçmediğini soran yetkililer arasında düzenli temasın olduğunu söyledi.
“Bence bu konuyla ilgili bazı yorumlarını da okudular ve yanlış anlama olmadığından emin olmak isterim” dedi.

    “Ayrıca, eminim ki her iki partinin de söyleyebileceği çok şey olduğunu kabul ederler.”
Obama, ABD istihbarat teşkilatlarını, 23 yaşındaki Nijeryalı hakkında, uçağa binmesini durdurması gereken bilgileri toplamaktan dolayı eleştirdi.
Abdulmutallab, iç giyiminde depolanan patlayıcı maddeleri tutuşturmaya çalıştı ve 280 yolcu taşıyan Amsterdam’dan Northwest Airlines 253 numaralı Uçuşu Detroit’e iniş yaptı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.