Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Doğal ilaçlar: Parasetamol için ulaşılma geçmiş bir şey olabilir

  • Listed: 11 Ekim 2017 17:30

Description

İngiltere’de 30 binden fazla tüketici bağımlı hale geldi ve bu yılın başlarında Hükümet bazılarının Nurofen Plus ve Solpadeine gibi uyuşturucular üzerine sadece üç gün geçtikten sonra çengel alabileceği konusunda uyardı. Gerçekten çok tablete ihtiyacımız var mı yoksa ağrıyı gidermek için daha iyi yollar var mı?
Yeni bir araştırma, bir fincan nane çayı, piyasada bulunan bazı haplar kadar etkili olabileceğini gösteriyor. Newcastle Üniversitesi’ndeki bilim insanları geleneksel bir Brezilya nane çayı ilaçları araştırdılar ve aspirin benzeri ilaçlar kadar iyi olduklarını buldular.
Doğal ağrı kesici ilaçların gündelik gıdalarda bulunabileceğini gösteren uzun bir çalışma çizgisinde son gelişmeler var.
BİBER
Sadece pişirme malzemesi değil, biber de güçlü bir ağrı kesici. Kapsaisin adı verilen sihirli bileşen, sinir sisteminin etrafında bilgi ileten sinir sinyallerine müdahale ederek kalıcı rahatlama sağladığı düşünülmektedir. Bazı reçeteli ilaç verme kremleri ve jölelerinde zaten kullanılıyor ve İngiliz bilim adamları, yenidoğan ilacını yapmak için biberlerin kullanılıp kullanılamayacağını araştırıyorlar.

    Aile fotoğrafları
Sevilen bir fotoğrafa bakmak da ağrıyı hafifletmenin güçlü bir biçimi olabilir. Los Angeles Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yakın tarihli bir çalışmada, ortakların, ebeveynlerin veya çocukların anlık görüntüsünü, bir hastanın rahatsızlığının çoğunu geçersiz kılabilecek kadar olumlu duygular tetiklediğini buldu. Artık ağrılı testler için hastaneye ziyarette bulunmalarını veya muayenehanelerinde baş etmelerine yardımcı olacak bir resim getirmeyi düşünmeleri önerilir.
Bir hayvan yatırmak
Chicago’daki Loyola Üniversitesi’ndeki yakın tarihli bir araştırmaya göre, diz veya kalça protezi gibi büyük ameliyat geçirmiş hastalar, ihtiyaç duyduğu ağrı kesici ilaç miktarını yarıda kesebilirler. Dost hayvanlarla yakın temasta, vücutta dolaşan stres hormonlarını azaltarak ağrıyı hafiflettiği düşünülmektedir.

    Sıcak su şişeleri
Sıcak su şişesini sıkıştırmak gerçekten dönem ağrısı veya mide krampları atlatabilir ve sadece bir plasebo etkisi değildir. University College London’daki bilim adamları, vücudun 40 derece santigrat dereceyi aşan sıcaklıkları, beyine ulaşmaya çalışan ağrı sinyallerinin engellenmesine yardımcı olan iç ısı alıcılarını değiştirdiklerini buldular. TRPV1 olarak adlandırılan belirli bir ısı alıcısı, ağrı sinyallerini taşıyan kimyasal habercileri engellemekten sorumludur.
Kahve
Spor salonuna gittikten sonra iki fincan kahve kas ağrısını önemli ölçüde azaltabilir. Gürcistan Üniversitesi’ndeki uzmanlar, kafein açısından zengin kahveyi, bayan üniversite öğrencilerinde neredeyse yarısı kadar ağrılı kasların şikayetlerini azaltmaya yardımcı buldu. Bununla birlikte, etkileri yalnızca içkiye nadiren dokunan kişiler için geçerlidir. Kahve sevenlerinin ağrı kesici güçlerinden çabucak etkilendikleri düşünülmektedir.

    Zeytin yağı
Salatalarda veya diğer yemeklerdeki sızma zeytinyağının düzenli bir şekilde sıçraması, ağrı kesici ibuprofen ile aynı faydalara sahip olabilir. Roma Üniversitesi’nden bir ekip, yağın, oleobaktan adı verilen ve ibuprofen olarak ağrı ve şişme olaylarından sorumlu olan aynı enzimleri bloke eden bir kimyasal içerdiğini keşfetti.
Arp
Harp gibi rahatlatıcı araçlar, kalp atış hızını azaltarak ve stresini azaltarak hastanede tedavi gören hastalarda ağrıyı azaltabilir. Bir ABD araştırmasında, her türlü müziğin ağrı düzeylerini yüzde 21 azaltabileceği ortaya çıkıyor. Bu, osteoartrit, romatoid artrit ve sırt problemleri gibi uzun vadeli kronik hastalıkları olan hastalardı ve bazıları yıllardır şiddetli ağrı geçiriyordu.

    Onu daha iyi sürüyorsun
Ebeveynler yaralı bir çocuğun düşüşünden sonra daha iyi ovuşturarak rahatlarlarsa, onları sadece acıdan dağıtmaktan daha fazlasını yapıyorlar. Cumbria Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, nazik dokunma hissi olarak bilinen sürtünme şeklinin kanserli veya sırt ağrılı hastalarda ağrı ve ağrıyı hafifletmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Terapi, vücudun farklı bölgelerine hafif basınç uygulamayı içerir.
Olumlu düşünme
ABD’li bir araştırmaya göre, acıyı yumuşatmak için zihni kullanmak gerçekten mümkündür. 2005 yılında Wake Forest Üniversitesi’ndeki gönüllülere yanlışlıkla, bacağındaki sıcak bir proba maruz kaldıklarında ikinci kez daha az acı beklemekten söz edildi. Beyin taramaları işe yaradığını ve ağrı düzeylerinde yüzde 28’lik bir düşüş olduğunu gösterdi – morfin dozu ile eşdeğer.

    Bilgisayar oyunları
Bazı hastanelerde sanal gerçeklik bilgisayar oyunları, acı çeken çocukların acıyla baş etmesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Çalışmalar, pansumanlarını değiştiren gençlerin, normal ağrı kesici dozlarının yanı sıra bir bilgisayar oyunu verdiklerinde çok daha az acı çektiğini gösteriyor.
Güller
Güller gibi tatlı kokular da ağrıları hafifletir – ancak kadınlarda. Kanadalı bilim adamları, 20 kadın ve erkekten ellerini ağrılı sıcak suya koymalarını ve bunu yaparken farklı aromaları koklamalarını istiyorlardı. Gül kokusu kadınlarda ağrı azaltıyor, ancak erkekler için değil.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.