Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Filipinler sıkıyönetim kaldırdı

  • Listed: 11 Ekim 2017 21:50

Description

Güneydeki başka yerlerde yetkililer, hükümet silahlı eski milislerin polisin bir kurtarma operasyonu hazırlamış olsalar bile, 47 rehineyi serbest bırakmaya ikna etmek için kabile reislerinin yardımına çalıştılar.
Her iki olayda da haydutlar, Müslüman ve komünist isyancılar ve özel ordular tarafından rahatsız edilen uçucu bir bölgede kanunsuzluğun altını çizdiler.
İdari sekreter Eduardo Ermita, Arroyo’nun Maguindanao eyaletini kapsayan tartışmalı ilanı imzalamasından sekiz gün sonra yerel saatle 9’un döşeme kanunu fermanının kaldırılacağını söyledi.
Ferman, polise ve askere, şüphelileri mahkeme kararı olmaksızın tutmalarına izin veren habeas corpus’un yazısını askıya aldı.
Geç diktatör Ferdinand Marcos’un 30 yıl önce ülke çapında dayatıp 1986’da devrilmesine kadar kararname ile yönetilen bu sıkıyönetim ilk kez ilan edildi.
Arroyo, 23 Kasım’da rakip bir klanın ve 30 gazetecinin üyelerinin öldürülmesinden sorumlu Ampatuan klanına karşı güvenlik güçlerinin hareket etmesini sağlamak için adım attı ve yetkililerin ailenin üyelerini tutuklamaktan alıkoymakla itham etmekle suçlandı.
Ampatuanlar yıllarca Maguindanao’yu yönetmişler ve Arroyo’nun müttefikleriydiler, ancak iktidar partisi cinayetlerden günler sonra onları dışarı attı.
Ermita, güvenlik güçlerinin yol kontrol noktaları kurmasına ve sivillerden ateşli silahlar almasına izin veren katliamın Maguindanao’da ve yakınlardaki Sultan Kudarat eyaletinde yürürlükte kalacağını bildiren bir gün ilan etti.
Ordu yasasının kaldırılması, Ampatuan klanını sakat bırakmak için polis, askeri ve Adalet Bakanlığı tarafından yapılan “başarılar” sonrasında geldi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.