Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Geçmiş usta bizi mutlu bir dansa yönlendiriyor

  • Listed: 11 Ekim 2017 07:30

Description

İngiliz siyasetinin en başarılı şovmeni sunum hilelerinden hiçbirini kaybetmedi. Ani tutkuyu iletme ciddiyetli ifadesi ve yeteneği, bir zamanlar kendisine “oldukça düz bir tür adam” olduğuna inananlar için tanıdıktı.
Ancak insanlara inanmaları gereken olayların versiyonu yıkanmaz.
Blair, savaş için uygun bir bahane oluşturmak için kitle imha silahlarıyla ilgili istihbaratı abarttığını, şüpheli yasal kapak elde etmek için başparmak vidalarını Başsavcı’ya koyduğunu, kabinesini kasıtlı olarak dairesel bir şekilde koruduğunu veya reddettiğini kabul etmeyi reddetti. Irak istilasının son derece felakete dönüştüğünü söyledi.
Ne yazık ki bu şeylerin hepsi doğru. Blair’in şu anda Saddam’ın O Zamanlar’dan Yapılmış Olanlardakinden 45 dakika içinde Silahsız Yoldan Silahlar dağıtabileceği iddiası üzerine daha fazla şey yapılması iddiası özellikle kaypak oluyor. Bu, Eylül 2002’de TBMM’ye sunulan dosyadaki başlık çarpanı iddiasıydı ve her zaman böyle olduğu düşünülüyordu.

    Muhtemelen, Blair’in Saddam’ın KİS’e sahip olduğuna inanması bile mümkündür. Çoğu uzman aynı düşüncesindeydi. Ancak savaşa girmesinin asıl sebebi, dünya sahnesinde büyük bir oyuncu olma arzusu idi.
Bu, dünyanın en güçlü ulusunun saygısı içinde olması gerekti. İşgal sonrası işgal planının geçerli olduğundan emin olmasını gerektirmedi. Bu yüzden Washington’a emmek üzerine yoğunlaştı ve yer işini yapmaktan ihmal etti.
Sonuç, Saddam devrildikten sonra bir kan göliydi ve Basra’nın İslami militanlara, ekipmanı yetersiz bir İngiliz gücü olarak utanç verici bir şekilde kaybedilmesi sahada gerildi.

    Blair, Irak savaşında, ya savaşan askerlere ya da Irak halkına kıyasla çok daha iyi sonuç aldı. Bırakmaya başladığından beri, Amerika ile “omuz omuza” çıkan Batılı lider olarak konumundan nane aldı.
Dün tanıklığı ile karakteristik olarak gösterişli bir tarzda dans etti. Fakat tarihin yargılanması can sıkıcı olacak.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.