Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Hamas, İsrail’in kurucuyu öldürdüğünü iddia etti

  • Listed: 11 Ekim 2017 05:20

Description

Filistinli militan grubu, 1980’lerden beri İsrail’i hedef alan yüzlerce saldırı ve intihar saldırısının sorumlusu olan Hamas’ın askeri teşkilatının kurucularından Mahmud el-Mabhouh’un ölümüyle ilgili hiçbir delil sunmadı.
50 yaşındaki Al-Mabhouh, 1989’da iki İsrail askerinin kaçırılması ve öldürülmesinde yer aldı.
Hamas’ın Suriye’deki liderliğinin üst düzey üyesi olan Izzat Rashaq, devam eden bir soruşturmadan taviz vermekten kaçınmak için ayrıntıların açıklanmadığını ve Hamas’ın geciken duyurunun “bu operasyonu gerçekleştiren İsrail acentelerine ulaşma” girişimiyle bağlantılı olduğunu söyledi.
Rashaq, Suriye’de yaşayan Al-Mabhouh öldüğünde Dubai’den geçiyordu.
Hamas, Gazze şeridini yönetirken, Şam, Suriye ve başka yerlerde lider ve operatörler bulunduruyor.
Grubun yurtdışındaki üyeleri geçmişte hedef alınıyor. Grubun Şam merkezli politbüro lideri Khaled Mashaal, 1997 yılında Ürdün’ün Amman kentinde düzenlenen bir suikast girişiminde sağ kaldı. Geçtiğimiz ay Beyrut’ta meydana gelen ve gizemli bir gece meydana gelen patlamada iki Hamaslı adam öldürüldü. Hamas, o sırada İsrail’in bariz bir şüpheli olduğunu söylemesine karşın, İsrail’i öldürmek için açıkça suçlamayı bıraktı.
2008’de Şam’da Lübnanlı gerilla grubu Hizbullah’tan üst düzey bir ordu komutanının öldürülmesinin ardında İsrail’in olduğu düşünülüyor.
İsrail’in istihbarat kolu olan Mossad, faaliyetlerini hiç açık bir şekilde tartışmıyor ve İsrail hükümeti, Mossad’ın katılımından şüphe edilen olaylar hakkında yorum yapmıyor.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.