Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Hepsi Antarctic’de olduğu gibi değil

  • Listed: 10 Ekim 2017 03:45

Description

Ancak, dünyanın derin donmasına yol açtığımızı keşfediyorum, her şey göründüğü gibi değil. Penguenleri al: 17 türden geride – şu an yok olanlardan biri – sadece iki kişi doğru kıta üzerinde yaşıyor, Mutlu Aya Şöhretleri ve Adelies İmparatorları.

Beş kişi Antarctic yarımadasının kuzey ucunda üremekle birlikte Shetland’ın kuzeyinden daha güneyde değil, daha soğuk olmasına rağmen başlıyor. Diğer penguenler Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve hatta Galapagos Adaları’ndaki Ekvator’da mutlu yaşarlar.

    

Kar ve buz, Antarktika’nın banka tatili haftasonunda Göl Bölgesi kadar ıslak olduğuna işaret ediyor. Ancak Antarctic o kadar çok yağış alır ki, Dünya’daki en kurak kıta – geniş iç mekanında yılda yaklaşık iki santimdir.

    
Kıtada soğuk bir çöl ancak Dünya buzunun yüzde 90’ı ve tatlı suyun yüzde 70’i var. Buz tabakası eriyen deniz seviyeleri yaklaşık 200 fit artacak – bazı çöl. Buzullarının birçoğu buzdan değil, nehirlerden, yani Ren’den 10 kat daha geniş, denize açılıyor.

İngiliz Antarctic Survey ise buz tabakasının iki mil altındaki Windermere büyüklüğündeki bir gölü keşfetmektir. Göller ve nehirler, yerkabuğunun yükselen ısısı ve yukarıdaki buz izolasyonu sayesinde sıvı kalır. Bilim adamları için, dünyanın en büyük laboratuarındaki en büyük tehlikelerin birisi, Avustralya’daki bir araştırmaya göre, donma eğiliminde değil güneş yanığı.

    

Ozon tabakasındaki delik ve 24 saat yaz güneşi buzdan yansıyarak, bazı araştırmacılar tropik Queensland’de bir cankurtaran olarak ultra mor ışınlara fazla maruz kalmış demektir. Soğuk sıcaklıklar elbette orijinaldir.

    
1983’te bir Rus üssü, -89.2C’lik bir ürpertici votka kaydetti. Ancak tuhaf bir bükülme ile geçen haftanın çoğunu Surrey’deki kar yüzünden uçağım Antarktika’ya ulaşamayacağından endişelenerek geçirdim.

Kömür ve muhtemelen petrol bakımından zengindir ANTARCTICA, dünyanın birlikte nasıl çalışabileceğinin bir örneğidir. Elli yıl (bir ay önce) kemer Sovyetler Birliği’ne rakip oldu ve ABD tüm toprak taleplerini dondurma kararı aldı ve doğal bir rezerv olarak belirledi. Bunu Soğuk Savaş’ın ötesinde yapabilselerdi, neden bugünün dünya liderleri iklim değişikliği ile mücadele konusunda anlaşma yapamazlar?

    

Burada yaban hayatı SADECE hayret verici. Denizde Yaşam Sayımı, çoğu küçük olan 7.500 hayvanı, neredeyse hiçbir yerde bulunmayan yaklaşık yarısı ile Antartika’da yaşıyor olacaklarını tahmin ediyor. Ancak Arctic rıhtımları ve mavi, kambur ve balina balinalarını da içeren, Arctic ve Antarctic denizlerde en az 235 tür yaşıyor.

    
CML, Antarktika’yı “dünyanın okyanuslarını tazeler” diye yeni deniz örümcek, yengeç ve ahtapot türleriyle anıyor. Geniş buz dönemlerinde tecrit halinde gelişirler ve geri çekilince kuzeye yayılırlar.

Kaptan Scott ve kahraman yoldaşlarının kalıcı belleğine olan düşünceler, Cape Evans’da üslubunu kurtarma kampanyasıdır. Hiçbirimiz onu ziyaret etmeye yakın bir yere varamamıza rağmen İngiltere Antarctic Heritage Trust £ 3.5million’u yükseltti ve bir başka 175.000 £’a ihtiyacı var.

Karda kaymaları tehdidi altındaki 50ft’lik 25ft kulübe Edwardian İngiltere’nin bir mikrokozmosudur ancak bundan iyisi, insan ruhunun anıtıdır. www.ukaht.org

Güney Okyanusunda, ondan uzak durması için bir yaratık olsaydı, katil balina olurdu. Ancak kara kemirgen albatroslar onları görmekten memnun görünüyor. Kuşların sırtına takılı küçük kameralar, onları katleden bir balinanın avlandığı sırada yemek yemelerini gösterdi.

BAS’ın Richard Phillips, PLoS ONE dergisine, katil balinaların genellikle balıkları yüzeye yönlendirerek kuşlar için “kolay av” sağladığını söyledi. Şeytana seslenmenin albatros eşdeğeri.

CAPTAIN Scott şaşkına dönecekti. Köpekler Antarktika’da mühürleri daha da distemper edebileceklerinden korkuyorlar. Fakat unutulmazlar. Geçen yaz, kızak köpeklerine ait bir anıt, Cambridge’deki BAS HQ’de açıldı. Amundsen 1911’de Scott’ı Güney Kutbu’na döküldüğünde Norveçliler İngilizlerin köpekleriyle ilgili yumuşak olduğunu söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.