Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İzlanda çöküş İngiltere kurtarıcılar tarafından kaybetti £ 2bn ödemek için reddetti

  • Listed: 10 Ekim 2017 01:15

Description

Olafur Ragnar Grimmson, ülkenin yurtdışı yatırımcılara geri ödeme konusunda halka yapılan protestoları takiben bu konuda referandum yapacağını söyledi.
Grimmson, ülkedeki bankaların çöküşünden sonra parayı ödemek için tartışmalı bir yasa tasarısı imzalamayacağını söyledi.
Icesave’ı yöneten Landsbanki, 2008’de bankacılık krizinin yüksek seviyesinde düştü.
Paranın geri ödemesine ilişkin yasalar Aralık ayında İzlanda parlamentosu tarafından onaylandı ancak o zamandan beri halk muhalefeti büyüdü.
Pazartesi günü cumhurbaşkanı, İzlanda’nın 320.000 nüfusunun dörtte birinin imzaladığı parayı ödemekle ilgili bir dilekçe aldı.
£ 2.3billion, çöküşün ardından Icesave hesap sahiplerini kurtaran İngiltere Hazinesine giderdi.
Hollanda hükümeti de benzer miktarda nakit alacaktı.

    Tasarı hakkında referandum yapılması kararını açıklayan Başkan Grimmson, İzlanda halkının seçim hakkına sahip olduğunu söyledi.
“İzlanda cumhurbaşkanının, millet iradesinin yanıtlanmasını sağlamak işidir” dedi.
“Yeni yasayı ulusa götürmeye … karar verdim.
“Referandum mümkün olan en kısa sürede gerçekleşecek.”
Ancak uzmanlar, referandum çağrısı kararının İzlanda’yı anayasal bir krize sürüklediğini ve bunun İngiliz hükümetine olan borcun nerede kaldığını belirsizliğini koruyor.
Şansölye Alistair Darling İzlandalı kamuoyunu İngiliz hükümeti tarafından gösterilen taahhüt derinliğini anlamaya çağırdı.

    Icesave’nin çöküşünün ardından Birleşik Krallık Hükümeti, İzlandalı bankanın İngiltere’de tasarruf telafi güvenlik ağlarının dışına çıkmasına rağmen, kaybettikleri paralar için tazminat ödemelerini elden kurtarmak için adım attı.
Sayın Darling: “İzlanda’daki insanlara söylemek isterim ki bunun zor olduğunu biliyorum ama İngiliz hükümetinin İzlanda bankalarında tasarruf sahipleriyle çok zor bir durumla başa çıkmak zorunda kaldığını anlamalısın.”
İzlanda hükümeti kararını gözden geçireceğini söyledi ancak cumhurbaşkanının kararına rağmen ikili kredi anlaşmalarının uygulanmasına “tam olarak kararlı” kaldığını da sözlerine ekledi.
Uluslararası sözleşmelerin, çöküşten kurtulmak için mücadele ettiği için, ülkenin ekonomik programının “ayrılmaz bir parçası” olduğunu vurguladı.

    İzlanda parlamentosu, Icesave SDHp çöktüğünde para kaybeden tasarruf sahiplerine ödedikleri fonlar için İngiliz ve Hollanda hükümetlerini telafi etmek için tasarıyı geçirmeden önce, haftalarca süren tartışmalı bir tartışmayı başlattı.
Tasarı, ülkenin AB üyeliğine hızlı bir giriş yapmak için umutlarını artırma amaçlı bir hareket olarak görüldü – AB yetkilileri ve İzlanda arasında resmi olarak geçen ay yapılan görüşmeler – ekonomik iyileşmeye yardım etmek.
İzlanda borç krizinin erken kurbanı oldu ve borç krizi ekonomisini bir kuyruk siperine gönderdi.
Üç önde gelen bankası Ekim 2008’de bir hafta süresince çöktü.

    O günden bu yana ülkenin para biriminin değeri düştü, işsizlik ve enflasyon yükseldi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.