Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İzlanda ‘onur bankası yükümlülükleri’

  • Listed: 10 Ekim 2017 02:20

Description

Ülke bankacılık sistemi çöktüğünde İngiltere korumaları tarafından kaybedilen parayı ödemek için İzlanda için bir anlaşma, Başkan Olafur Ragnar Grimsson’ın imzalamayı reddetmesi ve bunun yerine halka açık referanduma sunulmasını reddetmesi üzerine bu hafta şüphe haline getirildi.
Ancak BBC’nin Newsnight programına konuşan Grimsson, “yükümlülüklerimizi yerine getirmeyeceğimiz görüş tamamen yanlış.
Diyerek şöyle devam etti: “Karar verdiğim tek şey, İzlanda halkının demokratik ilkelerimle uyumlu olan referandumda son sözü söylemesine izin vermektir.”
İngiltere ve Hollanda paralarını alıp almayacaklarını sorduğunda, şunları söyledi: “Yasada zaten var olan ve imzaladığım temel dayanak İzlanda’nın yükümlülüklerini yerine getirdiğini beyan etmesidir.
“Bu sorunu çözmek için İngiliz ve Hollanda hükümetleri ile yapıcı bir anlaşmaya dahil olmalıyız.”
Izlanda’da, ülkeyi İngiltere ve Hollanda’ya yaklaşık 3,4 milyar avro (3,1 milyar sterlin) geri vermeyi taahhüt eden Icesave tasarısına karşı halk arasında muhalefet yaygınlaştı.
Grimsson yasayı Salı günü onaylamadığında, İzlanda’nın cumhuriyeti 1944’de kurulduğundan bu yana sadece ikinci kez oldu. Başkan, Parlamento tarafından onaylanan bir kanun tasarısını imzalamamıştı.
Yaklaşık 298.000 İngiliz tasarruf şirketi Icesave ile toplamda 4.56 milyar dolar yatırıldı. Banka’daki hesapları, ana şirket Landsbanki’nin çöküşünün ardından Ekim 2008’de donduruldu.
İngiltere Hükümeti, grubun başarısızlığı yüzünden kimsenin parasını kaybetmeyeceğini ve mevduat garantileri kapsamındaki meblağın üstünde kaybedilen parayı karşılayacağına söz verdi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.