Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

JD Salinger: İlk devrimin sesi

  • Listed: 11 Ekim 2017 07:25

Description

Yabancılaşmış ergen Holden Caulfield’ın “phoneys” ile dolu bir dünyadaki tiksintisinden ötürü hikayesi, gençlerin katılmaları beklenen yetişkin dünyayla olan bu hoşnutsuzluğunu çok şiddetli bir şekilde ifade ederek yeni bir zemin ortaya çıkardı.
Daha sonra nesiller boyu devam eden İngiliz edebiyatı öğrencilerine tanıtılmış anlık bir klasik olarak edebi bir başyapıt olarak kabul edilen son derece okunaklı ve son derece popüler bir hikaye yarattı. Bugün bile halen yılda çeyrek milyon kopya satmaktadır.
Ancak JD Salinger’in yazdığı bir dizi roman ve kısa öykü, The Catcher In The Rye ile aynı oy birliği ile asla sonuçlanmadı.
Belki de bu yüzden, kısa öykünün yayınlanmasından sonra, Hapworth 16, 1924, New Yorker dergisinde 1965’de Salinger daha fazla bilgi vermedi. Tüm tanıtımlardan kaçındı ve New Hampshire’daki Cornish’daki evinde gizliliğini ihlal etme girişimlerini öfkeyle savundu.

    1980’de, John Lennon’un katili Mark Chapman’ın Çavdardaki Catcher’ı okuduktan sonra öldürmek için esinlendiği iddia edilen vahiy etrafındaki ilginin, Salinger’ın tanıtımın parıltısına ısınmasına yardımcı olmadığı dikkati çekiyor.
1919 Yılbaşı Günü’nde New York’ta doğdu. Polonyalı Yahudi bir peynir satıcısının oğluydu. Tuhaf bir şekilde, kamuoyunda görünmekten çekinen birinin ilk hırsı bir aktör olmaktı ancak babası tarafından askeri bir akademiye gönderilen bir istekti. Burada kısa öyküler yazmaya başladı ve bunları dergilere göndermeye başladı.
H erken edebi kariyer İkinci Dünya Savaşı tarafından kesildi ve ABD ordusuna taslak edildi. 1944 yılında Kuzey Fransa’daki D-Day inişlerine katıldı ve o günkü en kanlı savaş alanlarından biri olan Utah sahilinde sona erdi. Kızı Margaret’e göre, bu tecrübenin post-travmatik stresinde kendisini kontrol ve saplantı haline getirdi ve muhtemelen mahremiyetle meşgul olmasına katkıda bulundu.

    Onunla yakınlaşmasına izin verilen az insan, hayatında kadınların ardalanmasıydı. 1945’te ilk karısı Sylvia ile evlendi ancak evlilik bir yıl sonra eridi. 1955 yılında Claire Douglas ile evlendi. Çiftin iki çocuğu vardı, ancak 1967’de boşandı.
Daha sonra çoğunlukla daha genç kadınlarla bir dizi başka ilişki yaşadı ve 1988’de son sınıfında evli olan Colleen O’Neill, 40 yaşını küçükken hemşire yaptı. Kamu hayatına müteakiben devam eden duruşmaları, eserinin korunması için yapıldı – en son olarak başka bir yazarın çavdardaki catcher için bir netice yazmasını önlemek için.
Yazar Joyce Maynard, en önemli kız arkadaşlarından biri olarak Salinger’in daha fazla yayınlamamış olmasına rağmen özel olarak yazmaya devam ettiğini açıkladı.

    Çoğu kimse, edebi hazinelerin geçişi ile ortaya çıkabileceğini merak ediyor.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.