Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Kosta ödülü: Kısa listeye alınmış taşlar hakemleri zor bir görev yapar

  • Listed: 10 Ekim 2017 21:15

Description

Yılın Kosta Book yargıçları önümüzdeki yıl zor bir göreve sahip. 50’lerin New York’taki yeni bir seti arasında nasıl karar verirler; düzenlenmiş bir evlilikten kaçan Bangladeşli bir kadının hesabı; bir fizik dehasının biyografisi; şairin geç eşine saygı ile yazılan bir şiir antolojisi; ve karakterlerin birbirlerinin düşüncelerini duyabileceği bir çocuk romanı?
Salı günü Londra’da duyurulacak 2009 ödülünün hakimleri, 30.000 pound ödül için yarışan beş kategoride kazananlar kadar eklektik. Romanist Josephine Hart, oyuncular Caroline Quentin, Dervla Kirwan ve Neil Pearson, model Marie Helvin, Spandau Bale Gary Kemp ve ITV News siyasi editörü Tom Bradby’yi içeren panele başkanlık etmektedir.
Beş yarışmacının ilki, Raphael Selbourne’un güzelliğidir (Tindal Street Press, £ 7.99). Costa’nın ilk romanı ödülünün sahibi olan Beauty, yazarın Wolverhampton’daki yoksun bir bölgedeki öğretim deneyimlerinden esinlenmiştir.

    Otantik ve bazen derinden şok edici olan, kendisinden 30 yaş büyük bir adamla istismar edici bir şekilde düzenlenmiş bir evlilikten kaçtıktan sonra İngiltere’ye dönen 20 yaşındaki Bangladeşli bir kız olan Beauty Begum’un cesur masalı. Zorbalı kardeşleri tarafından çok uzak tutuldu ve kaçtı ve en beklenmedik kaynağından yardım buldu: dostluğunu ve başının üzerinde bir çatı sunan zorlu bir eski arkadaşı.
Bir kuantum fiziği öncüsünün bir biyografisini kavrayacağımı hiç düşünmemiştim ama Graham Farmelo’nun The Strangest Man (Faber ve Faber, £ 22.50) son derece perçinleniyor. 1984’te hayatını kaybeden reclusive Paul Dirac’ın, Isaac Newton’tan bu yana en büyük İngiliz fizikçilerinden biri olduğu söyleniyor, ancak birkaç kişi onu hiç duymamıştır.

    Farmelo kendisi teorik bir fizikçidir ve büyüleyici hesabı Dirac’ın olağandışı tuhaflıkları ve muazzam bilimsel başarılarını canlı bir şekilde ortaya koyar. Sor ve Yanıt (Walker Books, £ 7.99) Costa çocuk kitap kategorisini kazandı, ancak yetişkinler de hoşuna gitti. Patrick Ness’in ödüllü Never Letting Go Bıçağı’nın bu zor filmi, insanların birbirlerini düşündüklerini duyabilecekleri kötü bir dünyada bulunuyor.
Korkunç bir diktatörlüğün zıdrına kapılan gençler Todd Hewitt ve Viola Eade’nin hikayesini sürdürüyor. Philip Pullman’ın The Amber Spyglass, (2001’de) genel Costa ödülünü kazanan tek çocuk romanı ancak Ness bu sefer de atış yapabilirdi.

    A Scattering (Arete Books, £ 7.99), Christopher Reid’in eşi aktris Lucinda Gane’e, 55 yaşındayken kanserden ölen kişiye yemin eder. Reid’in antolojisi dört şiir diziliminden oluşur; ilk önce karısının finalinde yazar hastalık, diğer üç ölümünden sonra.
Schubert’i kendisine oynadığı, kendisinin en sevdiği Yeats’i okuduğu “beceriksiz, kocam yatağımın tarzını geliştirdi” son birkaç gündür yaptığı açıklamaları yoğun bir şekilde sürdürüyor ve şimdi Reid’in Costa şiir ödülünü kazanmasıyla daha geniş bir kitleyi bulacağını umuyorduk. Bu yılki kısa listeler özellikle güçlü ancak benim görüşüme göre Colm Tóibín’in Brooklyn’i (Viking, £ 17.99) kazanmayı hak ediyor.

    Bu çekici roman, geçen ay Hilary Mantel’in Booker ödüllü Wolf Hall’u coveted Costa romanı ödülünü kazandığında manşetlere dönüştürdü. Eiflis New York’ta iş bulmak için küçük kasaba İrlanda’yı terk eden genç bir kız olan eilis Lacey üzerinde yoğunlaşıyor. Çaresizce ilk kez yurdunda evlilikten yıkıcı haberler kişisel özgürlük ve görev arasında karar vermeye zorlayana kadar yavaş yavaş yeni hayatında emilir hale gelir.
Zarif bir şekilde yazılmış ve sevgi dolu bir aşk ve öykü hikayesi olan Brooklyn, genel ödülü kepçe altına almanın en gözde favorisi oldu. Ama Tóibín çekip çikabilir mi?

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.