Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Küllerin vurduğu Avrupalıların çoğu eve gidiyor

  • Listed: 2 Ekim 2017 04:25

Description

İzlanda Eyjafjallajokull yanardağından çıkan külden kaynaklanan bir hava sahası kapanışı haftası, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’nın sivil havacılığındaki en büyük patlamaya neden olmuş ve yaklaşık 100.000 uçuş iptal edilmiştir.
Seyahat acentelerini ve tur operatörlerini temsil eden ABTA genel sekreteri Mark Tanzer, yaklaşık 100.000 İngiliz yolcunun Pazartesi sabahı evine geri dönmesi gerektiğini söyledi. Grup, Cuma gününe kadar yaklaşık 35 bin kişinin daha şahdamaya devam edeceğini söyledi.
“Uçuşların çoğunun normale döndüğü ve en karikatürize İngiliz yolcuların bu hafta sonu itibariyle geri gidecekleri halde, bazı destinasyonlarda hala yüksek seviyede bir aksama yaşanıyor. Dünyanın bazı bölgelerinde önemli bir eksiklik var. İngilizlerin hızla geri gönderilmesi için hava kapasitesi “dedi.
Havayolları, yaklaşık 2.000 Belçikalı’nın çeşitli yerlerde Mısır ve Tunus’ta ve 3.000 Fransız turiste sıkıştığını söyledi. Avusturya Havayolları, Tayland’a sıkışan yolcuların Pazar günü evlerine döneceğini söylediler. Alman ve İsviçre havayolları, zorlu yolcularla birkaç sorun yaşandığını bildirdi.
Birçok İzlanda havalimanı kapanıyor ve yetkililer Eyjafjallajokull’un artık daha az kül üretiyor olmasına rağmen, patlamanın bitiş izi olmadığını doğruluyorlar.
İzlanda’nın Sivil Savunma Ajansı, bölgedeki çiftliklerin ve evlerin yakınında bulunan küllerin temizlenmesine yardım etmek amacıyla hafta sonları İzlanda Kızılhaçına ve diğer kuruluşlara 100’den fazla gönüllü katıldı.
Ajans, bilim adamları Eyjafjallajokull’un faaliyetini izlemek için yapılan çalışmaların bir parçası olarak patlamanın yerinde geç saatlerce geçtiğini belirtti. Ajans bir açıklamada, “Volkanik tülün miktarı yavaş yavaş azalmaktadır” dedi. Ancak “patlamanın sona ereceğine dair herhangi bir endikasyon” bulunmadığını da ekledi.
Bilim adamları, bu hafta sonu, yanardağın Avrupa hava sahasına daha fazla zarar vermesi için şu anda mümkün olmayacağını söyledi, çünkü kül gövdesi jet akışlarına ulaşmak için çok küçüktü ve rüzgarlar yön değiştirdi.
Austrian Airlines, Bangkok’u da içeren uzun mesafelerdeki uçuşları hala bekleyen yolcuların birkaç gün içinde evde kalacaklarını söyledi. Avusturyalı sözcüsü Pia Stradiot, “Pazartesiye kadar tüm yolcuların Avrupa’ya geri gönderileceğinden eminim,” dedi. “Durum tamamen kontrol altındadır.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.