Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

NATO hava saldırısı Afgan birliklerini öldürdü

  • Listed: 11 Ekim 2017 07:40

Description

Hem Nato hem de Afgan yetkilileri, Cumartesi günü Kabil’in güneybatısında Wardak ilinde karla kaplı bir karayolunun etrafındaki çatışmayı, yanlış kimlik durumunda değerlendirdiler.
NATO saldırıyı “talihsiz” olarak nitelendirdi ve tam bir soruşturma sözü verdi.
Bununla birlikte, ölümcül grevi, iki tarafın Taliban’la mücadelede daha yakın bir ortaklık çağrısında bulunduğu bir dönemde NATO ile Afgan hükümeti arasındaki ilişkileri sarsmak tehdidinde bulundu. Savaş, Afganlar ve Amerikalılar arasında geçtiğimiz günlerde meydana gelen birçok kan gölgesinde geldi.
Nato ve Afgan yetkililer, “iş konularına” öfkelenen bir Afgan tercümanı, hava saldırısı ile aynı bölgedeki bir Amerikalı servis üyesi tarafından vurularak Cuma günü iki Amerikan askerini vurup öldürdüklerini söyledi. NATO yetkilileri, iki saldırının ilgisiz olduğu ortaya çıktı.
Bir grup Amerikan Özel Kuvveti ve Afgan komutanı, Kabil ile Kandahar arasındaki ana karayolunu korumak için yaklaşık 18 ay önce kurulan uzak bir Afgan ordu karakoluna yaklaştığında, Cumartesi günkü savaş patladı. Nato, Afgan askerlerin birliğin Taliban olduğuna inandıklarını ve ateş açmaya başladıklarını söyledi.
Ortak bir kuvvet ateş etti ve dört Afgan askerini öldüren hava saldırı çağrısında bulundu, NATO ve Afgan Savunma Bakanlığının söyledi. İl sözcüsü Shahidullah Shahid, kontrol noktasında bulunan yedi Afgan askeri yaralandı.
Afgan açıklamasında “Şehit ailelerine yürekten taziye sesleri vermenin yanı sıra Afgan Savunma Bakanlığı da bu olayı kınadı” dedi. Soruşturma bittikten sonra Savunma Bakanlığı sorumluları adalete teslim etmek istiyor. ”
NATO, ortak kuvvetin hava saldırısında yalnızca dönüş yangınıyla mücadeleyi durdurmamasının ardından çağırdığını söyledi. İttifak, ortak bir Afgan nato soruşturmasının “bu talihsiz olayın gerçeklerini ve koşullarını belirleyeceğini” söyledi.
Afganistan’ın kuzeybatısındaki Afganistan’da dört asker, üç polis memuru ve tercüman sekiz Afgan – öldürüldüğünde, yakın bir dövüş sırasında sekiz Afgan’ın hayatını kaybettiği ilk ölümcül dostu yangın olayı olduğu tahmin edildi. Bir araya gelen Amerikalı bir paraşütçü, bir süre sonra ölü bulundu.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.