Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Sekiz kilise saldırısı düzenlendi

  • Listed: 10 Ekim 2017 17:50

Description

11 kiliseye ve bir Sih tapınasına düzenlenen benzeri görülmemiş saldırılar, 31 Aralık tarihinde birçok etnik Malay Müslümanı üzen bir mahkeme kararı ile ortaya çıkmıştı.
Hıristiyanların Malayca yayınlarında “Allah” ı kullanmalarına izin verilmesinin bazı Müslümanları karıştırması ve onlara dönüştürmeye teşvik etmesi konusunda ısrar ettiler.
Anlaşmazlık, Malezya’daki 28 milyon insanın yaklaşık üçte ikisini oluşturan Malaylar ile Budizm, Hıristiyanlık veya Hinduizm’i uygulayan çoğunlukla etnik Çinli ve Hintliler olan dinsel azınlıkları birbirine zorladı.
Yetkililer, 8 Ocak’ta Kuala Lumpur’un Metro Tabür협 Kilisesi’ne düzenlenen ve yangınla kapatılan bir saldırı ile bağlantılı olarak, bütün Malezyalı ve 21-26 yaşları arasında sekiz şüpheliyi gözaltına aldı.
Polis onları yakaladı; bunlardan birisi yanık yaralanmaları nedeniyle hastanede tedavi istedi.
En fazla 20 yıllık hapis ve para cezası ile cezalandırılabilen ibadet yerini “yangın veya patlayıcı madde ile imha etmek” ile suçlanıyorlardı.
Polis, Metro Tabernacle Church bürosunun resmi yetkilisi Peter Yeow’u yetkililere bu devrim için övgüde bulunarak, soruşturma açılmasını bekleyen en az bir hafta erkekleri tutuklamak için bir mahkeme emri çıkardı.
Yeow, “Doğru sözcükten çıkın, yetkililer işlerini iyi yapıyor” dedi. “Olayı geride bıraktık, hayatlarımızla devam etmeye odaklandık.”
Malezya’daki Roma Katolik Kilisesi gazetesi Herald’ın Malayca dilinde “Allah” sözcüğünü kullanma hakkı olduğunu savunan mahkeme kararı hakkındaki dava merkezleri, sözcüğü İslam’dan önce ve yaygın olarak kullanıldığı için merkezler. Mısır, Endonezya ve Suriye gibi ağırlıklı olarak Müslüman ülkelerdeki Hıristiyanlar.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.