Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Vettriano, alıcıları baştan çıkaramadı

  • Listed: 3 Ekim 2017 01:40

Description

Ancak, İskoç sanatçısı Jack Vettriano’nın son zamanlarda açıkladığı yapıtlar, bir avuç dolusu koleksiyoner tarafından kaçınılması sonrasında dökülüyordu.
Fife doğumlu ressamın yılda £ 1 milyon değerinde resim satması sadece altı yıl geçtikten sonra Vettriano, Sotheby’s’deki son müzayedede satılan 10 ürünün yedisinde alıcı bulmaya çalıştı.
Geçen hafta satış sırasında “Cennet veya Cehennem – en tatlı seçim” ve “Sanatçı ve Model” 30.000 ve 70.000 £ değerindeki eserler, herhangi bir teklif çekmek için başarısız oldu. Bayiler, Vettriano’nun tablolarının değerinin birkaç yıl önce doruk noktasına ulaştıktan sonra, “bazıları” çarptığı iddia edildi; bazıları 750.000 £ kadar sattı.
Artık birkaç yıl önce Vettriano’yu satın alan kişilerin resimlerinin koleksiyoncular tarafından “yeniden değerlendirilmesinden” sonra değerlerinin yarısına kadar kaybedebileceklerini görüyorlardı.
Geçen hafta Sotheby’nin satışında Vettriano’nun eski Londra bayisinin web sitesinde listelenen değerlemenin yarısından azı olan “Model Reclining”, 37.500 £ ‘a satılan bir resim gördü. Edinburg merkezli müzayede evi Lyon ve Turnbull’un direktörü Nick Curnow, “Fiyatlar çok hızlı yükseldi ve nihai olarak mevcut olanlara en iyi parayı ödeyecek kadar alıcılar yoktu.

    “Bu olduğunda, fiyatlar kaçınılmaz olarak düşer. Açıkçası, yeniden değerlendirme yapılması gerekeceğinden, satın almak isteyen daha mütevazı miktarda para alanların pazara tekrar gelebilecekleri beklenmeliydi. ”
Satılan 10 resimden sadece 105,500 £ toplam olarak “Model Bekletme”, “Oyun Açık” ve “Yakma” satın alındı. 2004 yılında, “The Singing Butler” in orijinal tuvali 744.000 £ karşılığında satıldı; 2007’de Boneville’deki Bluebird’ü ise 468.000 £ kazandı.
Sotheby’nin İskoç resimlerinin başında olan Michael Grist, “Vettriano için fiyatlar birkaç yıl önce zirve yaptı ve müzayede sanatçısının pazarı o günden beri çok seçici bir satın alımla düzeldi.”

    58 yaşındaki Vettriano, Methil Fife’de büyüdü ve aslen bir çırak madenciliği mühendisi olarak çalıştı. Koleksiyoncuları arasında Jack Nicholson, Sir Alex Ferguson ve Robbie Coltrane sayılıyor.
FİKİR: SAYFA 14

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.